Blog > Komentarze do wpisu

Pierwsze kroki....

Ostatnie wizyty znajomych z małymi dziećmi jak również doświadczenia z moim dzieciakami skłoniły mnie do pewnej refleksji.

Otóż małe dziecko, kiedy stawia pierwsze kroki mierzy się z dość dużym wyzwaniem. Wykazuje się też dużą determinacją i konsekwencją po to by zacząć chodzić. Mimo wielu nieudanych prób, które często kończą się upadkiem wywołującym niekiedy ból i płacz próbują dalej i dalej… najpierw podtrzymując się stojących mebli, trzymając rodzica za rękę, w końcu po wielu próbach, treningach przychodzi odwaga na zrobienie tego pierwszego kroku bez asekuracji. Często my rodzice wspieramy wtedy dziecko, cieszymy się, bowiem, że zaczyna chodzić…. To taki jeden z pierwszych sukcesów dziecka, do którego dąży wytrwale i konsekwentnie.

Potem wraz z wiekiem nabywa ograniczeń, które często przejmuje od nas rodziców, ale to temat na kolejny raz.

Wracając do początku tekstu. Jak to jest z nami dorosłymi, którzy czasem stawiamy sobie cele, a są przecież tacy, którzy tego nie robią i żyją z dnia na dzień? Jeśli już obraliśmy jakiś cel i podejmujemy działanie w kierunku jego realizacji często jest tak, że kiedy przychodzi ten upadek, czyli osiągamy porażkę i nie zrealizowaliśmy celu, poddajemy się i nie dążymy dalej do jego realizacji. Nie wykazujemy się tutaj konsekwencją i determinacją do osiągnięcia założonego wcześniej punktu. A gdyby tak jak dziecko, które uczy się chodzić po nieudanej próbie wstać i spróbować jeszcze raz…?!!!

Wszystko zależy od tego jak potraktujemy tę nieudaną próbę. Otóż rezultat może być: pozytywny i wtedy osiągamy sukces i na jego bazie łatwiej jest nam podejmować kolejne wyzwania i
może też być rezultatem nieoczekiwanym, który można potraktować, jako porażkę i nie zrobić w kierunku realizacji celu już nic lub potraktować ten nieoczekiwany rezultat, jako informację zwrotną, jak coś, dzięki czemu w drodze do wcześniej obranego punktu pozwoli nam na znalezienie nowych możliwości jego realizacji. I tak wytrwale aż do osiągnięcia sukcesu!!!

Myślę, że w drodze po jakikolwiek sukces, realizację celu niezbędna jest konsekwencja, wiara w to, że na pewno chcesz to osiągnąć no i oczywiście motywacja do tego by go osiągnąć. Niezbędne
jest też dokładne określenie celu i nadanie mu charakteru mierzalności oraz terminu jego wykonania tak by można było kontrolować jak obrane działania przybliżają nas do sukcesu. W kwestii utrzymania motywacji na wysokim poziomie niezbędna jest tez odpowiedź na pytanie:, po co ja to robię?, Co mi to da?. To takie motory, które napędzają do działania.

Życzę Wam determinacji, wytrwałości, konsekwencji oraz wysokiej motywacji w drodze do realizacji celów!!!

wtorek, 08 października 2013, michalek1579

Polecane wpisy